Hasiči z Jičína mají novou Tatru od Kobitu, brzy začne výstavba nové zbrojnice

Sbor dobrovolných hasičů Jičín slaví hned nadvakrát. Dne 5. září 2017 velitel jejich jednotky Milan Vágenknecht převzal od starosty města Jičína JUDr. Jana Malého klíče od nového vozidla. A ne jenom tak ledajakého.

Jednotka SDH má nyní ve svém vozovém parku velkokapacitní protipožární cisternu Tatra Terrno s kabinou pro mužstvo.

Po slavnostním předání klíčů pan starosta také podepsal smlouvu o dílo na výstavbu zcela nové hasičské zbrojnice pro SDH. Vyroste v Dělnické ulici nedaleko vlakového nádraží.

S financováním jak nákupu vozidla, tak výstavby nového sídla dobrovolných hasičů pomohla Evropská unie skrze Integrovaný regionální operační program.

Rád bych poděkoval všem, kteří se zasadili o zakoupení nové cisterny a vytvoření podmínek pro výstavbu hasičské zbrojnice. Chci zdůraznit, že oba záměry by se neobešly bez dotací z Evropské unie. Cisterna byla pořízena za 7 800 000 Kč s DPH a z rozpočtu města šlo pouze 780 tisíc.

Pokud jde o zbrojnici, rozpočet je 16 500 000 Kč s DPH, přičemž neuznatelné náklady jsou 2 miliony korun a spoluúčast k dotaci je 1,4 milionu korun z rozpočtu. Z Evropské unie jsme tedy získali mnohamilionové částky,

- řekl ve svém proslovu starosta JUDr. Jan Malý.

Smlouvu o výstavbě nové hasičské zbrojnice podepsal také zástupce dodavatele stavby Ing. Martin Kvírenc, předseda představenstva firmy Chládek a Tintěra, Pardubice a.s. Stavební firma má na výstavbu stanovenou lhůtu 75 týdnů, novou základnu tak dobrovolní hasiči získají zhruba v prvním čtvrtletí 2019.

„Za všechny můžu říct, že máme velkou radost,“ řekl krátce po přijetí klíčů od Tatry T815–2 velitel jednotky SDH Milan Vágenknecht. Nové vozidlo dodala firma Kobit spol. s.r.o., která ve výběrovém řízení nabídla nejnižší cenu.

Společnost je v Jičíně doma. Je proslulá nejen zde, ale coby zkušený dodavatel komunální techniky i v celé ČR. Její majitel Ing. Jaroslav Nožička se také zúčastnil slavnostního předání a svěřil se, že dodání cisterny hasičům byla pro firmu čest.

Dobrovolní hasiči velkokapacitní cisternu bezezbytku využijí. V požární ochraně, kterou plní po boku svých profesionálních kolegů z Územního odboru Hasičského záchranného sboru Královéhradeckého kraje, mají zásadní funkci.

Ostatně profesionální hasiči činnost dobrovolníků hodnotí jednoznačně pozitivně.

Dějiny hasičů nejen v Jičíně jsou dějinami úspěchů, ale i krizí. V té největší krizi okolo roku 2000 se objevila myšlenka, že dobrovolní hasiči nejsou potřební a že ti profesionální postačují. Záhy se ale ukázalo, že bez sboru dobrovolných hasičů se požární ochrana neobejde,

- uvedl ředitel územního odboru plk. PhDr. Libor Zikeš.

Dobrovolníci se totiž nejen účastní výjezdů, ale mají také důležitou roli, pokud je profesionální sbor zaneprázdněn.

Jednotka je součástí poplachových plánů v Jičíně a okolí. Hraje svou důležitou roli tím, že tvoří zálohu na stanici, pokud profesionální hasiči z Jičína vyjedou někam dále na složitější zásah, řekněme do Libáně nebo Kopidlna.

Potom se jednotka Sboru dobrovolných hasičů povolává, aby byla i v takovém případě zajištěna požární ochrana. Se svojí technikou i schopnostmi je naprosto adekvátním zástupem za profesionální ha­siče

- vysvětlil mjr. Ing. Ladislav Oborník.

Naše jednotka slouží s profesionály, když potřebují výpomoc, ať už jako zástup při jejich výjezdu nebo přímo po jejich boku.

Působíme při technických výjezdech, požárech, zajišťujeme zabezpečení při dopravních nehodách a podobně,

- řekla jednatelka SDH Jičín Jarmila Zelinková.

Členství v dobrovolnickém sboru je pro ni celoživotní záležitostí. Působí v něm bezmála padesát let. Ne všichni členové SDH jsou však součástí zásahové jednotky.

Na ni jsou kladeny vysoké požadavky, co se týká fyzické kondice. Sbor má v současnosti 36 členů, z toho 16 jich je v zásahové jednotce.

Jičínský SDH je jedním z nejstarších. Roku 1870 se dobrovolní hasiči odtrhli od Sokola a krátce nato oficiálně založili sbor. Blíží se tedy 150. výročí jeho vzniku.

Kritický byl zmiňovaný rok 2000, kdy byl sbor v Jičíně dokonce zrušen, avšak zakrátko, již v roce 2001, byl založen nový. V dalších letech došlo k vylepšování vybavení a rozšiřování vozového parku.

Jednotka je zařazena do kategorie JPO III.

Mgr. Jan Jireš, www.mujicin.cz & Kobit – THZ