Požár v nemocnici: deset pacientů muselo být evakuováno

Při simulováném požáru zasahovali místní profesionální a dobrovolní hasiči, zdravotnická záchranná služba a policie. pomáhal i samotný personál zdravotnického zařízení

SDH JičínSDH Jičín SDH Jičín

TRANSPORT pacientů při taktickém cvičení v jičínské nemocnici. Foto: Deník/Iva Kovářová

Jičín – V úterý po 13. hodině vypukl požár v chirurgickém pavilonu Oblastní nemocnice v Jičíně. Okamžitě muselo být do nedalekého pavilonu RDG odvedeno osm chodících pacientů, jeden přenesen na nosítkách a desátý byl v plachtě transportován přímo do sanity.
Taktické cvičení
   Hasiči se záchranáři zvládli evakuaci nemocných, se kterým pomáhal i personál chirurgie, během 19 minut, a doktor Martin Šimák, léčebně preventivní náměstek, byl spokojen.
   Nešlo totiž o skutečné řádění červeného kohouta, ale o společné cvičení složek integrovaného záchranného systému, zaměřené na záchranu a evakuaci osob z hořících prostor nemocnice.
   Martin Šimák akci přibližuje: „Požár byl simulován v suterénu budovy v pavilonu chirurgických oborů. Jeden pacient, napojený na lékařské přístroje, musel být transportován záchrannou službou, ostatní odešli v doprovodu personálu. Při evakuaci byly použity únikové východy.“
   Velící důstojník Hasičského záchranného sboru Jičín Ladislav Oborník potvrdil, že cvičení bylo zaměřeno na evakuaci osob z nemocničního zařízení, podílelo se na něm 16 hasičů z řad profesionálů a dobrovolníků. Skupina zajišťovala evakuaci a hašení požáru v suterénu, který ohrožoval pacienty. “
   Do akce byla zapojena i policie, která bránila nepovolaným vstoupit do objektu. Tisková mluvčí hasičů Královéhradeckého kraje Martina Žahourková vysvětluje: „Tato cvičení děláme proto, aby odhalila nedostatky, kterých bychom se měli při skutečném zásahu vyvarovat. Dnešní splnilo svůj účel. Na vyhodnocení si ale ještě musíme počkat.“
   A ještě jedna zajímavá informace. Při zásahu jsme totiž marně natahovali uši, kdy zaslechneme přijíždějící houkající hasiče.
   Poučili nás, že v blízkosti nemocnice a uvnitř celého areálu sirénu nespouštějí, aby nerušili klid pacientů

Autor: Iva Kovářová